Who is Viktor Larkhill?

Who is Viktor Larkhill?

Some of you have been reading my emails for close to four years. In this time, together, we have built Turkey’s largest animal welfare organization, and one who has expanded to several other countries, where its growing and following its own direction. During this four years many of you have come to know me, a few of you personally, most of you virtually.

Still, every day, I receive many questions about members asking questions about me, about what moves me, what inspires me, what keeps me going forward.

So, today’s post is solely about me, I therefore encourage you to stop reading Right Here, if you stay please accept my apologies for my sincerity.

Who I am? Who I am not…

- I’m a 39 year old Spanish national. My real name is Ivan, not Viktor… the name was inspired by one of my favorite graphic novels, Allan Moore’s V for Vendetta. I would recommend everyone to read it, or to watch the 2005 movie if they want to understand why that name was chosen.

- As much as I miss my country I decided to live in Turkey. Why? someof you may ask.  Because, simply put, I love it here. Regardless of the challenges of living in a society as complicated as this one, they are nothing compared to the sheer joy I experience here. Think of it as living on a permanent holiday.

I am a businessman. I am a partner in a social media consulting agency advising companies on how to create, understand, manage and monetize internet based communities. I remind companies that behind every business there is a human component and I help them harness the power of networks.

When I am not working (and most of the time, even when I am) I educate people about animal issues. This, in Turkey, and unfortunately, just about every other country, is a constant struggle against ignorance and bigotry. I try my best to keep spirits high and my temper in check. I fail most of the time…

Whatever time is left I like to spend it taking long walks in the forest with my eight rescue dogs and my cats, doing sports (helps me keep my sanity and makes me look about 10 years younger than my childhood friends) and reading everything that falls my way.

I love my family. I owe everything to them and I wish I could compensate them for all the extra suffering that comes their way due to my passion for animal rescue. I know they forgive me… every day.

I am a photographer. I have been taking pictures since my early teens and I believe this allows me to look at the world from a different angles unseen by those who have never looked at the world through a lens.

I am a traveler. I have traveled the world and seen the brave people in it. I cannot encourage people enough.. get out of your comfort zone. Hit the road, its the best school.

- I am an animal protector. When I was a kid, in Spain, I used to walk around and rare was the day when I wasn’t followed home by an stray dog. Those animals became my friends, family and in many way teachers. I believe a person who has not shared his life with an animal has not lived a full life yet. I believe the most precious gift a father can give to his child is teaching him empathy and allowing him to share his life with an animal.

I am a Tribe Leader. Let’s Adopt! is nothing more than a community, a tribe. When I created it I was not fully aware of the implications and the responsibilities.  Today, not only I try to spread my ideas across this community, but I do my best to enable relationships amongst its members. That is where the real value of Let’s Adopt! lies, in the connections created amongst its members.

And finally…  just to clarify…

–  I am NOT a veterinarian (although I believe I could have been a fairly good one)

I don’t sell dogs to Chinese restaurants, or to German laboratories. This may read as a joke with you but there are plenty of nasty people out there ready to create fantastic theories about those they envy, or simply, don’t understand. My stance on those people has varied over the years… at first I used to deal with them with anger, today my attitude is more of disdain, and pity. I pity those who live in ignorance, fear and who let those fears and ignorance stop them from growing as human beings.

So, this is who I am. I try to educate, to build connections and to make the world just a little bit better every day. I invite you to do the same.

And you? Who are you? What moves you?

——

Viktor Larkhill kimdir?

Bazılarınız, neredeyse iki yıla yakın süredir yazılarımı okuyorsunuz. Bu süre içinde, beraberce, Türkiye’nin hayvan refahı için çalışan en büyük sosyal örgütünü inşa ettik. Örgütümüz, Türkiye dışında bir çok ülkede kendi yolunu çizmeye ve büyümeye devam ediyor. Bu iki yıl boyunca, pek azınız kişisel, pek çoğunuz sanal olarak beni beni tanımaya yanaştı.
Her gün, hala, kim olduğum hakkında ve beni harekete geçiren, ilham veren ve ilerlememi sağlayan şeyin ne olduguna dair çokca soru alıyorum.
Öyleyse, bugünün yazısı sadece benimle ilgili. Bu nedenle, Tam Burada okumayı kesmenizi öneriyorum, eğer devam edecekseniz, samimiyetimden dolayı lütfen beni bağışlayın.
Ben kimim? Kim değilim?…
-39 yaşında bir İspanyol vatandaşıyım. Gerçek ismim Ivan, Viktor değil…Bu isim, en sevdiğim çizgi romanlardan biri olan, Alan Moore’un V for Vendetta‘sından esinlenildi. Neden bu ismi seçtiğimi merak eden herkese 2005 yapımı bu filmi izlemelerini öneririm.
-Her ne kadar ülkemi çok özlesem de, Türkiye’de yaşamayı seçtim. Neden? Bazılarınız sorabilir. Çünkü, çok basit; burayı seviyorum. Böylesi karmaşık bir toplumda yaşamanın zorlukları ne olursa olsun, tüm bunlar, burada yaşadığım saf mutlulukla karşılaştırdığımda hiç kalıyor. Bunu, daimi bir tatildeymiş gibi yaşamak olarak düşünün.
-Ben bir işadamıyım. Şirketler için internet kaynaklı topluluklar yaratarak, bunları yönetme ve kara dönüştürmelerinde onlara yardımcı olan bir sosyal medya danışmanlık ajansının ortağıyım. Şirketlere, her işin arkasında bir insan öğesi bulunduğunu anımsatıyor ve iletişim ağlarını dizginlemelerinde onlara yardımcı oluyorum.
-Çalışmadığım zamanlarda (ve çoğu zaman çalışıyor olduğum halde) insanları hayvanlarla ilgili eğitiyorum. Bu, Türkiye ve diğer tüm ülkelerde, cehalet ve yobazlığa karşı değişmez bir kavgadır. Moralimi yüksek tutmak ve sabrımı frenlemek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Çoğu zaman başaramıyorum…
-Geriye kalan tüm zamanımı, kurtardığım 8 köpeğimle beraber ormanda uzun yürüyüşler ve spor yaparak (ki bu, çocukluk arkadaşlarımdan 10 yaş daha genç görünmemi sağlıyor) ve elime geçen herşeyi okumakla geçirmeyi seviyorum. Evde olduğum anlardaki tüm vaktimi ise kurtardığım 13 kedime ayırmaya bayılıyorum.
-Ailemi çok seviyorum, herşeyimi onlara borçluyum. Hayvanları kurtarmaya olan tutkum yüzünden onlara verdiğim üzüntülerin hepsini telafi etmeyi öyle çok isterdim ki. Ama biliyorum ki beni bağışlıyorlar…Her gün.
-Ben bir fotoğrafçıyım. Onlu yaşlarımın ilk günlerinden beri fotoğraf çekiyorum ve biliyorum ki bu benim, daha önce ona bir merceğin ucundan hiç bakmamış bir insana oranla dünyayı çok daha değişik yönleriyle görmemi sağlıyor.
-Ben bir gezginim. Dünyayı gezdim ve içinde yaşayan cesur insanlar gördüm. İnsanları yeterince yüreklendiremem. Rahat yerinizden kalkın ve yola çıkın. En iyi okul budur.
-Ben bir hayvan koruyucusuyum. Henüz küçük bir çocukken, İspanya’da, sokağa çıktığım ve bir sokak köpeği tarafından takip edilmeden eve kadar geldigim günler pek seyrek olurdu. Bu hayvanlar benim arkadaşlarım oldu, ailem ve pek çok yönden öğretmenim. Hayatını bir hayvanla paylaşmamış bir insanın, hayatı henüz dolu dolu yaşamadıgına inanırım. Bir babanın çocuguna verebilecegi en özel hediyenin ona empatiyi ve hayatını bir hayvanla paylaşmayı öğretmesi olduguna inanırım.
-Ben bir kabile lideriyim. Let’s Adopt! bir topluluktan dahası, bir kabile. Let’s Adopt’ı kurdugum zaman beni bekleyen sorumluluklar ve sonuçların tam olarak farkında değildim. Bugün, topluluğa düşüncelerimi yaymaya çalışmakla kalmıyor, üyeler arasındaki iletişimi sürdürmek için de elimden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyorum. Let’s Adopt!’ın gerçek değeri işte burada yatıyor; üyelerinin birbirleri arasında yarattıkları bağlantılarda.
Son olarak…açıklığa kavuşturmak gerekirse…
Ben bir veterinarian DEĞİLİM.
Çin lokantalarına ya da Alman labarotuvarlarına köpek satmıyorum. Okurken size her ne kadar komik gelse de, kıskançlık ya da açıkca anlayamadıklarından bu konuda inanılmaz hikayeler üreten bir dolu kötü insan var. Yıllar içinde bu insanlara karşı duruşum çok çeşitli haller aldı. İlk zamanlar onlara öfkelenirken, şimdi bu öfke yerini küçümseme ve acımaya bıraktı. İnsan olarak gelişimlerine engel oldugu halde bu korkular ve cehaletle yaşayan insanlara acıyorum.
İşte bu benim. Eğitmeye, bağlantılar kurmaya, dünyayı her geçen gün daha da güzelleştirmeye çalışırım. Sizi de aynısını yapmaya davet ediyorum.

Peki siz? Siz kimsiniz? Sizi ne harekete geçirir?

140 comments

 1. vuslat çamkerten says:

  Viktor or Ivan, it didnt and doesnt matter and it will never matter, you’re a real good man and did countless good things not just for turkish animals but especially for turkish people. Some of them may not be still aware of that, it doesnt matter, they will see…
  …….
  There are so many beauty about you but in brief, I would like to say to you that if I have a child one day, you will be one of the people who’s story is worth to tell to her.

 2. idil uzun says:

  we dont care about your name, we trust you, forget about stupid old ladies ivan ,they are all liar. we dont care about your name, we dont care about your gender, we dont care about your nationality , we care you are a great human in the world.who cares nationality?we are all humans.. i hate turkish,spanish,english,german,.. labels!! . we care about how amazing animal-lover you are , and also we care about how helpful you are. thanks for everything.:)

 3. Lizzy Ray says:

  Well there we have it then. No more curiosities that torment the leaches out there who try and suck you dry of all ambition, passion and compassion. If there’s anything I’ve learned from knowing you Ivan its to turn anger, frustration and opposition into focus, diligence, and dedication for Lets Adopt and the hundreds of animals you’ve rescued over the years. THANK YOU! You are an inspiration… a difficult man mind you but an inspiration nevertheless!

 4. Derya says:

  I’ve always wondered who u r and what you do and where u r from and where u live and how u live and how u look like and how many pets u have and how u spend time with them and and and……not that it really matters to how i feel and think about you…but just to know a bit more about this great person who is filled with passion to help animals in need….wish, in this world, there were more people like you Ivan… so thanks for sharing a bit of you..

  Haev a great day all :-)

  A mum of 11 stray cats, Sumatra-Indonesia…

 5. Oyku Sicakkanli says:

  You see an animal, you don’t know what to do/how to help. Just think “what would Ivan do” and there it is, best possible solution for that animal. His rescues have better lives than the rest of us!
  And just when you think you know all about dogs, you learn something new from this man. Sometimes it is disturbing!
  You don’t have a vet diploma, but unfortunately you know much more about animal health than a lot of the vets around here.

 6. Duygu says:

  I was quite sure about the magnitude of your love for Turkish animals :) However I always wondered howcome a foreign name such as Viktor could care about these animals more than the Turkish people do…Well the answers are just above :) Thank you for being such a caring person and please never loose this humanity side of yours!!! By the way Barcelone is my favorite city and I wish I could be on a permanent holiday up there ;)

 7. sercenk pars says:

  Merhabalar,

  sizi uzun zamandır çabalarınızla izliyorum,ben ve eşimde gönülden bir hayvan sever olarak,bu duruşunuzdan dolayı,gerçek insanlığınızdan dolayı tebrik ediyor,başarılarınızın devamını dilerken,sevgi ve sağlık dolu uzun ömürler diliyorum,saygılarımla.

 8. Sissy Mac Neil says:

  Thank you for sharing who you are with us Viktor.Your actions speak for themselves showing a man with a good heart.That is all I need to know.

 9. Mutlu Jones says:

  I don’t know you personally but it does not matter I think, I want to believe in your cause, because I want to believe that there are people like you in the world. The methods you use to rescue animals could be different than the other people but at the end it all serves to one goal that is helping animals that in need especially in Turkey. I am happy to know you and be a part of great Let’s adopt family.

 10. Viktor Larkhill says:

  Difficult ? me? :-p

 11. YONCA says:

  BU AÇIKLAMALARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ..YÜKSEK RUHLAR ,HER ZAMAN SIRADAN AKILLILARIN ŞİDDETLİ MUHALEFETİYLE KARŞILAŞIRLAR . ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ SİZN GİBİ HAYVAN SEVGİSİYLE HAREKET EDİP AYNI ZAMANDA CEHALETE VE YOBAZLIĞA KARŞI GÜÇLÜ OLMAYI HEDEFLEDİM VE BU KONUDA SİZİN GİBİ BİR İNSANIN VAR OLMASI İÇİN DUA ETTİM . SİZİ CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM, TAKTİR EDİYORUM BU TİP HAREKETLERİ ŞÜPHEYLE VE GEREKSİZ MERAKLARLA İNCELEYEN ZAVALLI İNSANLARIN BİR AN OLSUN KENDİ ACINACAK EGOLARINDAN KURTULMALARI VE BİRLİK İÇİNDE OLUP GERÇEK HEDEFLERE DOĞRU YOL ALMALARI KANISINDAYIM . BU DURUM BİRLİK GÜCÜNÜ ENGELLİYOR. KISKANÇLIK ,HEP BENCİLİK BUNLARIN CANLILARIMIZA HİÇ BİR YARARI YOK NE YAZIKKİ. SİZ TÜRKİYEDE BİR DEYİM VARDIR UMARIM SİZE İYİ TERCÜME EDERLER ‘ KALIBINIZIN ADAMISINIZ ‘ UFACIK BEYİNLERİYLE KÖSTEK OLMAYA KALKIŞANLARIN NE BİZE NEDE CANLILARIMIZA FAYDASI YOK . BUNLAR TARİHTE BİLE HERZAMAN VAR OLAN İNSANLAR . ŞİMDİDE VARLAR Bİ GÜN PİŞMAN OLURLAR . AMA ŞU ANDA DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR . ASLINDA BU AİLEDEN EĞİTİM LE İLGİLİ VE KİŞİSEL EĞİTİMLE İLGİLİ OLGUNLAŞMAMIŞ SAĞDUYULARI GELİŞMEMİŞ BİR ÜLKENİN İNSANLARIYIZ YAZIKKİ:( EĞİTİLİCEZ , ÖĞRENİCEZ VE HEPİMİZ SİZ OLUCAZ UMARIMM . ( TABİİ İSTİSNALAR HARİÇ LAFIM MECLİSTEN DIŞARI ) SİZİ TEKRAR TEKRAR TEBRİK EDİYORUM . KEŞKE DAHA FAZLA İMKANIM OLSA ORGANİZASYONLARINIZIN İÇİNDE YER ALABİLSEM . FAKAT ÇEVREMDE Kİ HAYVANLARA ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM VE ZATEN EVİMDEDE BAKIYORUM . AYICA SİZİN BİLGİLERİNİZİ SÜREKLİ TAKİP EDİYORUM VE İNSANLARI BU DOĞRULTUDA BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN SÜREKLİ FIRSAT KOLLUYORUM . ASIL SİZİ ELEŞTİRENLER BURDA KENDİLERİ İÇİN BİŞEYLER YAZMALI .. SAYGILARIMLA .

 12. Bilge Tuğsuz says:

  Sizin kim olduğunuzu anlamak için bu satırlara gerek yoktu.
  Ama zamanı gelmiş demek
  O da sizin nezaketinizden.
  Anlamayanlar lazım değil bizlere
  Yaşamda anlaşılmayı beklemekle zaten çok vakit kaybediyoruz.
  Bir sürü güzelliği es geçiyoruz,zaman kaybından başka bir şey değil.
  Birbirini anlayan dostlar ve dört ayaklı ödünsüz dostlarla mutluyuz.
  İyi ki varsınız değerli V L Nam ı diğer İvan :)

 13. Öykü Burma says:

  ı dont think that you need to explain yourself to some idiots???its not your style…we all know your gorgeous heart…we love you as you are viktor.we dont care who you are,where did you come from,what you love or not :) we accept you as you are chef :) never give up…

  P.S :your strong character is lightening my way.thank you.thats all ı can say :)

 14. Ruveyde Okumus says:

  sizi hic tanimasamda kim oldugunuzu biliyordum… yorum yazan herkez hislerime tecuman olmus..
  size saglikli bir omur diliyor ve tesekkur ediyorum..

 15. Cristina says:

  I think that what you do is amazing, you’ve changed animal’s lifes and people’s counciousness, that is precious and worth living for. Sometimes it takes a stranger, an outsider to point at a problem for people who live with it to gain a new perspective. You’ve materialize that. When something is done from the heart, with passion and truthfulness it reaches others. I am sure that the road hasnt been easy at all and that at times you may even feel hopeless but keep it up (Im also sure that you are not short of drive)keep it up because you have introduced a new conciousness that is inspiring more and more people the respect you have for animals.
  I have two cats myself, one of them was abandoned, had a bad wound on her face and an infected eye. Shes the most affectionate, sweet cat ever. When I think that “Lets adopt” rescues animals like her I feel a deep respect for what you give yourself to. Keep on doing what you doing, muchos animos!

 16. Ayhan Özen says:

  viktor sen kötü birisi misin? 3453 tane kurtardım falan filen :A senin hakkında bir sürü kötü şey yazıyo internette zaten kendi fotoğraflarını falan da uzun bi süre sonra koydun. ayıp ettin şimdi bizi kandırmakla acaba neden kötüsün eğer kötüysen zaten baksana Şirketler için internet kaynaklı topluluklar yaratarak, bunları yönetme ve kara dönüştürmelerinde onlara yardımcı olan bir sosyal medya danışmanlık ajansının ortağıyım. demişsin allahallaa viktor ganka beni inandır kendinin müthiş işler yaptığı konusunda neden seninle ilgili kötü şeyler yazsınlar ki

 17. HAZEL TURAN says:

  Aramıza hoşgeldiniz diye başlamalıyım sanırım söze. Yada kimbilir ben aranıza hoşgeldim. Aylardır sizin ve grubunuzun yaptıklarını hayranlıkla izliyorum. Çoğumuzun cesaret edemeyeceği noktalarda olaylara müdahil oluyor, gücünüz ve kararlılığınızla çözümler üretiyorsunuz.
  Güzel ülkemiz ne yazık ki hayvan hakları(ki ben onlara dostlarım hatta daha ileri giderek can yoldaşlarım diyorum) konusunda son derece zaafiyet içerisinde ki kanunları, devlet görevlileri ve bu konuda son derece eğitimsiz insanlarıyla tam bir kaos içinde. Nereye, kime, hangi güçle yardım edebileceğimizi bilemeden, zaman zaman maddi ve manevi güçsüzlüklerimize yenilip olayları kenardan seyretmek zorunda kalıyoruz. Bazı gönüllülerin örgütlenmelerini ayakta alkışlıyor, ancak hergün izlediğimiz bu gerilim filmini bir türlü sonlandıramıyoruz.
  bazen olayları seyretmek de suça ortak olmak sayılır, farkındayım. Ancak bazen eleştirmek, merak duymak, incelemek, varolanı irdelemek de aydın olmanın, sevginin ve yaşamın parçası değil midir? Ülkemizde yaptığınız çalışmaları takdirle karşılıyorum. Bunun yanısıra İspanya’daki kanlı ve vahşi boğa güreşlerinin sona erdirilmesi konusunda neler yaptığınızı ve bu konuda herhangi çalışmanız olup olmadığını da merak ediyorum. Bildiğiniz gibi her yıl İspanya’nın turistik kasabalarında “eğlence” adına 40.000 boğa öldürülüyor. Boğaların katledilmesi kadar acı olan bir başka gerçek ise İspanyollar’ın çoğunun bunu “ulusal kültür” olarak nitelemesi. Ama bir çok İspanyol hayvan koruma kuruluşu bu “kan kültürü”nün sona erdirilmesi için son yıllarda ciddi bir çaba içindeler.
  Ayrıca büyük çoğunluğunu yurtdışında sahiplendirdiğiniz kedi ve köpekleri koruma altına alan aileler neden kendi ülkelerinde ki barınaklara gitmek yerine, Türkiye’den bir hayvanı almak istiyorlar. Sonuç olarak bu ülkelerin büyük çoğunluğunda sokak hayvanlarına ötenazi yöntemi uygulanmaktadır. Ötenazi ABD’nin bazı eyaletlerinde ve Avrupa’daki bazı ülkelerde sokak hayvanlarının sayısını azaltmak için başvurulan yöntemler arasında başta geliyor. Sokakta bulunan bir hayvanın 15-20 gün içinde sahibi çıkmazsa ya da sahiplendirilmezse uyutularak öldürülüyor. Bu yöntem Türkiye’de yasak ve uygulanmıyor.(zaten barınaklar birer ölüm kampı olduğu için ekstra masrafa da gerek olmuyor.Kendiliklerinden ölüyorlar.) İşte sormak istediğim asıl soru da bu. İyiniyetiniz ve çabalarınızla ilgili elbette aklımda pek az soru işareti var ancak şunu düşünüyorum. Kapımın önünde aç, sakat yardıma muhtaç, ölmek üzere bir kedi varsa, neden kilometrelerce uzakta, adını bile telaffuz edemediğim bir ülkenin sokak kedisini alayım. Yada kendi şehrimde ki barınaklarda iki-üç haftaya kadar sahiplendirilmezse ötenazi yöntemiyle öldürülecek bir köpek var ise, ben neden sadece hikayesine üzüldüğüm bir köpeği uçakla bu 12-13 saat uzaklıkta ki bir ülkeden getirip, sahipleneyim.
  Eminim aileleri uzun araştırmalar sonucunda tespit ediyor ve yüklü maaliyetlerle sahipsiz bu hayvanları ailelerine kavuşturuyorsunuz.
  Ancak tüm bunları düşünmemek mümkün değil.
  Türkiye’de yaşamını kurtardığınız her “dost” için teşekkür ederim. Saygılarımla.

 18. sabine nowack says:

  I have made my love of animals to the profession, that is, I am by profession Tierpfleger!
  Never wanted to learn something else, to the chagrin of my father!
  Tomorrow pressures thumbs for Coco!

  Sabine

 19. Viktor Larkhill says:

  I have no idea… you tell me.

 20. Ayhan Özen says:

  ingilizce bilmiyorum ivan-chi jijijiji

 21. koray says:

  ho ho ho ne güldüm bu kendini tanıtım yalanına veterian değilmiş inananlar kör cahilmiş kandır bakalım saf insanlar zibidi ivan :) foster evler ortada görünen köy kılavuz istemez bak yakın zamanda foster evler ile ilgili bir haber çıkarsa kendini anlatmaya çalıştığın sinsice ukalalık dolu olan tanıtımın nasıl değişecek :))

 22. Fulya says:

  Sahip Çıkalım! sahiplendirmelerinin %99’unu Türkiye’de yapıyor. Ayrıca buradan engelli hayvan sahiplenen yabancıların zaten daha önce bulundukları yerlerin barınakların kurtardıkları hayvanları mutlaka oluyor. Hepimiz görmediğimiz bilmediğimiz yerlere, insanlara, hayvanlara yardım ediyoruz. Bu bazen Afrika’da bir AIDS hastanesi olabiliyor, Hindistan’da bir su arıtma tesisi veya Van’da bir yatılı bölge okulu. Sanıyorum bu yüzyılda daha küresel düşünmek gerekiyor. Sadece kapımızın önünden değil yerkürenin tümünden ve onun üzerinde olup biten herşeyden sorumlu hissettiğimizde daha iyi insanlar olabileceğiz.
  Ben isterim ki sizin sorduğunuz türden soruları sormayı vazife bilenler kendileri neler yapıyor onları söylesinler. Bugün Türkiye’de yüzlerce kenar mahallede yüzlerce köpek ölümüne dövüştürülüyor. Yüzlerce küçüklü büyüklü beldede binlerce kedi ve köpek telef ediliyor, kurban bayramı maskesi altında yüzbinlerce hayvan hepimizin gözleri önünde katlediliyor… Bizim gücümüz bu yaptığımız işlere yetiyor. Siz ne yapıyorsunuz?

 23. Göknur Özkul says:

  Çok samimi bir paylaşım olmuş.Kutlarım, niye, çünkü bilirim ki yüreğini açmak-samimi olmak cesaret ister.
  Eylemlerinizden ve yazı üslubunuzdan belli oluyordu kişiliğiniz, ama tabi “V for Vendetta” çok açıklayıcı oldu:)). Çok etkilendiğim ve ruhuma yakın bulduğum filmlerden biridir o.
  Ben mi kimim?…Uzun zamandır Güney Ege’de yaşayan her türlü canlının yaşam hakkını savunan- seven-koruyan- ama bunu kimsenin gözüne sokmaya çalışmadan yapmaya çalışan, kendi yaşamını güzelleştirmenin dünyayı da güzelleştirmeye katkıda bulunacağına inanan bir can işte..Yerel hayvan derneklerinin organizasyonları içinde yer almayı pek beceremiyorum-sevmiyorum ama kişisel kapasitem içinde bu yolda bir savaşçıyım..(Yine de tabi zaman zaman işbirliği yapıyorum onlarla:) Yaz başından bu yana mahalleden 11 kediyi tek tek taşıyıp kısırlaştırmak, 2adet annelerinin terk ettiği 2 haftalık kedi bebelerini Ağustos sıcağında son anda farkedip biberonla biraz besleyip sahiplendirmek, yolu benimle kesişen ve yardıma muhtaç her türlü hayvana sırtımı dönmemek (dönememek), insanları didaktik olmamaya çalışarak hayvanlar konusunda bilgilendirmeye çalışmak, hayvanlara yakınlık konusunda onları yüreklendirmek…işte bunlar elimden gelenlerin bir kısmı…
  Yoluma çıkıp beni sahiplenmiş olan ve birlikte mutlu-mesut yaşayan bir köpeğim, bir kedim, bir part-time kedim, 2 kara kaplumbağam var
  Organizasyonunuzun çizgisi ve hayvanlar konusuna bakış açınızdan dolayı sizi kutlamak istiyorum, daha samimi bir itiraf isterseniz, varlığınız içimi rahatlatıyor..
  Buradaki kendimi çok çaresiz hissettiğim acil durumlarda danışmak isterim size…
  Zengin ruhunuza ve kocaman yüreğinize sevgiler….

 24. lydia says:

  Ivan , victor or even if you are the man with the purple hair I do not care. I only know you by words and actions and that to me is enough. Your heart is on your tongue, you speak with passion your anger is passion andyes maybe sometimes out of control but who cares. If they want your opinion then the have to eat it as it comes.
  You have thought me alot over the years, being a friend when i needed one, being a teacher to me when i got stuck in my words.

  Your love for animals is your drive as it also is mine.
  Good luck Ivan and may god be with you on your journey in the name of the animals.

 25. vuslat çamkerten says:

  I guess I will never be able to understand why people cant see the “real kindness” in someone’s eyes. Why do they always want “official proofs” to believe in someone…? Why dont they just try to trust in their OWN FEELINGS?
  May be, it is because that they dont want to LOOK… they are afraid of looking into deep eyes, in order not to face with NAKED LOVE in there…

 26. vuslat çamkerten says:

  Koray, küçük düşüyorsun!
  Herkes yaptıgı işler kadar VAROLUR.
  Başkalarını takip etmekle, kuru sıkı atıp tutmakla kaybedecegin zamanı, anlatarak bitiremedigin iyiliklerini sürdürmekle harcamalısın.

 27. HAZEL TURAN says:

  Konuya ilgim ve hassasiyetimden dolayı sorularıma yanıt almak istiyorum. Grup kurucusundan daha ayrıntılı bir cevap almayı elbette ki tercih ederdim. Bu arada soyadını belirtmeyen Fulya hanım; önümüze konan şablonları körü körüne kabul etmek yerine, sorgulayan, araştıran ve en doğruyu bulmaya çalışan biri olmak her zaman kişisel tercihim olmuştur. (Kısa not: Fulya hanım, sanırım ispanya’da ki boğa güreşleri hakkında da bir fikriniz var.)

 28. Viktor Larkhill says:

  Thank you Lydia.. continue traveling with me pls..

 29. Viktor Larkhill says:

  Poor Koray.. he’s too simple to understand what we are doing here…

 30. Burçe Başeğmez says:

  sizi tanıdığıma memnun oldum, adınızın ivan olduğunu, ispanyol olduğunuzu ve ne işle uğraştığınızı bilmiyordum.

  peki Türkçe metinleri siz mi yazıyorsunuz biri mi çeviriyor?

  kısaca, do you speak Turkish? :)

 31. Viktor….Ivan….names don’t mean a darn thing….it’s the heart that matters and you have a great one!!I only wish you were here in the U.S. I know you could do a lot more for the animals here. You are the greatest!!!

 32. ira says:

  Man,
  Instead of posing with champagne glasses, show us some natural and intense scenes where you are helping or showing affection to ANY animal please. Stop advertising for yourself! “I am a traveller, I am a businessman, I wear hairgel but I looove animals, I am a bla bla blahhhh..”

  A little less conversation a little more action please.

  p.s. Keep your poor comments for yourself people, I am not coming back to here. I just wanted to wake you up. Some of you at least.

 33. Viktor Larkhill says:

  Man…

 34. Susan says:

  Surprised you are Spanish, thought you were Turkish. Seeing as you have so much passion for animals didn’t you ever think about stopping the bullfighting in Spain?
  Strange but we have some similarities, the most important one is we both love animals.

 35. Viktor Larkhill says:

  Not only I thought about it.. for years I have been helping on that front too..
  but you know what? My day only has 24 hours.
  I can’t do more than what I already do and as I live in Istanbul now and I m surrounded by dogs in trouble and animal lovers who need serious guidance I do what I do.

 36. Göknur Özkul says:

  İra,
  come on!…wake up!..open your eyes..open your heart..try to focuse on some affirmation, instead of criticising and looking for negativities….

 37. Susan says:

  Of course, I understand, we are all limited by time. You are doing a fantastic job, looking after the dogs and cats in Turkey. Thank you for all that Lets Adopt do for the animals of Turkey.

 38. matilda sümer says:

  seni bulmam razım cesur yürek=)
  sen kanatsız bir meleksin hepimizin göldüğü ama sadece yorum yaptığı konulara bizden daha cesurca davranıp bunu bir savas haline getilip o sevgi yumaklarına berki herkezden daha çok sahip çıkmana çok sevindim bizler sadece yorumlarımızla destek veliyoruz ama seni farklı kılan da bvu işte inandıklarını savunman onlara ship çıkman ve savasını vermen eyer biyerde taksimde feran seni gölürsem tanırım biliyorum ozaman sana bşr kahve ısmallamamama izin velirsen beni çok mutlu edersin sevgiyle kar kanatsız melek

 39. Oya Ata says:

  bir bilene sormak gerek :) sen nasil olsa hayatta ogrenemeyeceksin belli ki…

 40. Oya Ata says:

  Ah, Koray Koray Koray… Sen nesin seeeen???

 41. Fulya says:

  Artik bu tur sorulara yanit vermeye gerek bulmuyorum, cunku yaptigimiz herseyi internet uzerinden takip edebilirsiniz. Bu, Ispanya’daki bogalar son derece zayif bir malzeme. Oncelikle, burada yaptiklarimiz ve basardiklarimiz neden Ispanya’daki boga guresleri ile karsilastirilir ve karistirilir, bunu hic bir zaman anlamadim. Ikincisi, biz bunu yapiyoruz, SIZ NE YAPIYORSUNUZ? Biz yuzlerce hayvanin hayatini kurtardik, ya siz? Herkes elinden, gonlunden geldigince… Dunyanin neresinde hayvana kotuluk varsa onun pesindeyiz. Let’s Adopt Ispanya’da da var, Amerikada’da, Guney Afrika’da ve Kanada’da. Oralarda neler yapildiginin farkinda misiniz? Bu sorulari soranlarin artik parmagimizin ucundaki dunyanin ne denli kuculdugunun ve eger Afrika’da, Tayland’da, Ispanya’da bir sorun varsa, aynen Turkiye’de oldugu gibi, bunun hepimizin sorunu oldugunu bilmesi, ogrenmesi gerekiyor. Herkes basini kendi memleketinin kumuna gomsun istiyorsunuz, oyle mi? Yani biz buradayiz diye Somali’de aclik ceken bir cocuga yardim etmeye calismasin mi? Antarktika’da eriyen buzullarin derdine dusmesin mi? Amerika’da 15 gunde sahip bulamadigi icin oldurulecek olan kedi ve kopeklerin kafeslerde bekledigi olum kamplarina karsi cikmasin mi? Burada yasayan bir insan bu ulkenin sorunlarina, havasini soludugu, ekmegiyle karnini doyurdugu, suyunu ictigi memlekete neden faydasi olsun istemesin? Kucuk dusunmeyin… Bu kadar soyleyeceklerim, sevgiler.

 42. deniz bingöl says:

  Dear İvan,
  you know we go back many years and I think you have given so much effort and guidance in animal rights front in Turkey and I cant thank you enough. Animals have no nationality and I wish we didnt have either.
  So,dont stop to be the guiding light!
  We need young people in this fight and you have accomplished to make many of them come together.
  may all of us have the stregth and the heart to fight this never ending fight.

 43. Viktor Larkhill says:

  Thanks Deniz…
  Don’t worry… we have just started….

 44. logan says:

  kutsal bir iş yapıyorsun viktor,öğrenci evimde 2kedi besliyorum kendi imkanlarımla.en azından yapabildiğim kadarını….
  ve insanlar benm manyak ve akılsız olduğumu söylediklerinde her seferinde aklıma seni getiriyorum ve bu inancımı tazeliyor.Yolun ve yolumuz açık olsun :)

 45. Hasan says:

  Basitlikten kıvranır yurdun insanları.
  Böylece bir türlü gerçeği isâbet ettiremez.
  Çünki gerçek o kadar karmaşıktır ki, onu bulabilmek için aramak yetmez,
  iyi bir hâfıza, yüksek nitelikli düşünebilme ve tanımlama kaabiliyeti gerekir.
  Bugün yurt insanının düşünme modeli temel alındığında, gerçeğin uzun süre kendi karanlık dünyasında rahat kalacağı anlaşılıyor.
  Demek ki yurt insanının görevi gerçeği anlamak değil, kendisi için kurulan mahşerin misafiri olmakmış.
  Çözüm mü?
  Derhal ucuz ve kötü müzikten, niteliksiz futboldan, hastalıklı ve çapsız eğlence anlayışından koşarak uzaklaşsınlar.
  Âlimlerin üç kuruşa esir olmasına göz yummasınlar.
  Nasıl güzel yaşanacağını, nasıl uygarlaşılacağını ve nasıl saygı görecek insan olunacağını bir bilene sorsunlar. Neyse ki bilenler var, kaliteli bilgiyi üretenler var.
  Derhâl içinde oldukları karanlıktan çıkmanın yolunu arasınlar, o karanlık örtü gibi örtmeden yurdun insanını.
  Değişmek için şans kaldı mı? Bilinmez ama, değişimi hayatın özü yapan kuvvetin anlayışına sığınsınlar.
  Yoksa yok olsunlar…

 46. joyce waldie says:

  the only thing that matters is that you protect the animals who have no voice as to what befalls them!!!!Continue to bring the awful truths to light and never stop

 47. Julie says:

  I love your work, you are a special man like an angel to these friends!!!
  Love your work!! it´s fantastic, I so proud!!

 48. Judy Sheldon says:

  I donated for treatment for Pooh and would like to know how he is doing and another picture of him! Thank you

 49. Viktor Larkhill says:

  Hi Judy… Pooh is leaving the clinic tomorrow! :-)
  He’ll continue the treatment here at home with me.. pics coming tomorrow… hold..

 50. NANCY G. ELLISON says:

  DEAR VIKTOR, WHAT A WONDERFUL THING YOU DO FOR ANIMALS. WHEN I SEE AN ANIMAL THAT HAS BEEN ABUSED, NEGLECTED, OR MURDERED I BECOME SO FURIOUS, SO VERY MAD AND I WANT TO FIND THE PEOPLE WHO HAVE DONE THESE HORRORS TO DOGS, CATS, HORSES AND SO MANY OTHER ANIMALS. I HAVE CRIED AT THE SIGHT OF THESE POOR BABIES. I FEEL THE PEOPLE WHO CAN DO SUCH THINGS TO INNOCENT ANIMALS NEED TO PAY WITH THEIR LIVES. AND WHEN ANYONE TRIES TO MINIMIZE THE ABUSE AND MURDER OF SO MANY DOGS, CATS, AND OTHERS IS UNTHINKABLE. IT’S AS IF THEY REALLY DON’T SEE THE HORROR OF WHAT IS DONE TO SO MANY ANIMALS ALL OVER THE WORLD INCLUDING WILD ANIMALS. I HAVE A GREAT DANE MIXED WITH VERY LITTLE LAB THAT I WOULD DIE WITHOUT AND THAT I WOULD DIE FOR. I HAVE ALWAYS HAD DOGS, ALL MY LIFE AND CAN’T IMAGINE ANY KIND OF DECENT LIFE WITHOUT THEM. IT WOULD BE SUCH AN EMPTY WORLD WITHOUT DOGS. THE WORLD WOULD BE DIMINISHED WITHOUT ANIMALS AND WOULD BE SUCH A LONELY TERRIBLE WORLD. I WOULD DO ANYTHING TO PROTECT AND SAVE EVERY ABUSED DOG I SEE. IF I WERE LUCKY ENOUGH, I WOULD HAVE A HOUSE FULL OF DOGS. I LOVE ALL DOGS, BUT MY FAVORITE IS THE LARGER BREEDS. THEY ARE SUCH BABIES. I DO EVERYTHING I CAN TO MAKE PEOPLE SEE THE HORROR OF ABUSING ANIMALS. MICHAEL VICK IS A PRIME EXAMPLE OF A MONSTER WHO ABUSED AND MURDERED HUNDREDS OF HIS OWN DOGS. DOGS BRED FOR FIGHTING. PIT BULLS WHO ARE NOT BORN VICIOUS, BUT MADE THAT WAY BY SADISTS WHO LOVE MONEY MORE THAN THE ANIMALS WELFARE AND LIVES. JUST BECAUSE MICHAEL VICK IS NO LONGER INVOLVED IN IN DOGFIGHTING, DOESN’T MEAN HE HAS LOST HIS LUST FOR BLOOD AND MURDER OF DOGS. HE WOULD DO IT AGAIN IN A SECOND IF HE COULD. HE IS A DANGEROUS MAN. I WISH I COULD DO SO MUCH MORE FOR DOGS THE WAY YOU ARE ABLE TO DO. MY GREAT DANE’S NAME IS BABE. HE IS A RESCUE DOG AND A SWEETHEART THAT LOVES EVERY ANIMAL HE SEES AND EVERY PERSON. HE WEIGHED 93 LBS WHEN HE ADOPTED ME. NOW HE WEIGHS ABOUT 150-160 LBS. HE IS ALSO MY MAMA COME BAC TO ME. MY MAMA DIED ONE AND A HALF MONTHS BEFORE I FOUND BABE, AND I HAD NO MORE FAMILY. AS SOON AS I SAW HIM AT THE SHELTER, I FELT I KNEW HIM. AND HE LOOKED AT ME THE SAME WAY. I AM WRITING A BOOK ABOUT BABE, MAMA, AND REINCARNATION. MAMA’S NICKNAME ALL HER LIFE WAS BABE. THAT’S WHY I HAD TO NAME HIM THAT. I WISH YOU COULD MEET HIM. YOU WOULD NEVER FORGET HIM. HE IS IN THIS YEAR’S EDITION OF AMERICA’S CUTEST ANIMALS, PAGE 7. HE APPOINTED HIMSELF MY SERVICE DOG BECAUSE I HAVE TROUBLE WITH MY HEARING. HE HAS FLOWN, BEEN ON AMTRAK, GREYHOUND BUS, WATER TAXI, FERRIES AND ANY OTHER TRANSPORTATION. HE GOES WHEREVER I GO. TO RESTAURANTS, DEPARTMENT STORES, THE GROCERY STORE, EVERYWHERE. I JUST WANTED TO LET YOU KNOW I THANK YOU FOR HELPING DOGS AND FOR RESCUING SO MANY AND GIVING THEM ALL THE LOVE THEY DESERVE. ECAUSE THAT’S WHAT THEY GIVE PEOPLE, UNCONDITIONALLY. YOUR FRIEND, NANCY AND BABE

 51. Viktor Larkhill says:

  Dear Nancy and Babe,
  Many thanks for your note… it was a delight to read.
  I don’t often correspond with Great Danes, they are usually too busy being couch potatos to write to me, but when they do I always tell them the same thing, that I love them and that my girl, Peke, a great dane herself sends them her love and best wishes for a wonderful life.
  Love to both of you.
  Viktor and Peke.

 52. anne says:

  i new to your site and when i see all the poor animals it tears me a part as i live so far away, i go to turkey and see lots of cats & dogs on the streets its heart breacking, i feed them every time i go there i wish i could bring them home with me :( , i have a rotti 4 cats, 1 of the cats was 3 days old when i got him and his brothers and wee sister, they had no mum so i handreader them , as 4 my dog she was a pup when some boy was trying to sell her £ 100 at the bus station in my home town, i just when to see her and after 5 people said no , so i said i,d take her , YOU DO A GREAT JOB AND CARE SO MUCH , take care , your friend anne & jesse ( dog) and coco , fluffy, fatman ans sid( THE CATS ) cookie the rabbit and oscar the g/pig xx

 53. Anonymous says:

  you are my hero Viktor!
  I rescue feral cats near San Francisco Bay area. I saved you to my face book page so that I can get updates regarding all your rescues.
  Turkey is a wonderful country. My heritage is both Hunagarian and turkish.
  I know people are cruel to animals there but I know that there exists good folks like yourself as well. And good folks all over the world who love animals and never abuse or exploit them. BLESS YOU.

 54. Joan says:

  V for Vendetta… good movie! I love you Viktor – well you know what I mean, the great work you do for our beloved animals and you see the worst of the worse. I’ve lost respect for the human race. Good people like you do help renew my faith in mankind.
  Animal causes are my passion and I want to save and rescue them all. And open cages and free all beasts. Save the wolves, you get my ideas. Blessings to you and all the injured souls.
  Namaste dear man. _/\_

 55. Viktor Larkhill says:

  Namaste Joan…
  xxxx

 56. Viktor Larkhill says:

  Many thanks… It s wonderful to know my ugly face pops up in San Francisco as well.. :-)
  Great having you with us.
  xx

 57. Fur Wale says:

  Thank You Vicktor for sharing
  Thank You for All that you have done and do

 58. Sandy Daly says:

  Thank you on behalf of all the animals you have saved. I have 3 rescue dogs including one that was “unadoptable” because he was food agressive and anti human, anti other animals etc. . Today this same JR terrier is 14 yrs old and generally gets along with other animals. He is no longer food aggressive and sleeps curled up next to me at night.

 59. M says:

  I admire you. Thank God for people like you. Thank you for saving all those animals that have been abused. I am new to your mission but I try to help as much as I can.

 60. Margarita says:

  Viktor! May you always be blessed with health, funds and a long life to continue doing what you do! Thank you! And if animals could speak, they too would thank you, but I am sure you see and feel their gratitude when you give them that second chance they so desperately need. Keep it up! I enjoy your website, your stories, and all that you do for those that cannot speak for themselves. xo

 61. Anonymous says:

  May god bless you

 62. Brokenhearted for those in Need~ says:

  You are an AMAZING man with a beautiful passion and I’m very grateful for all you do for these precious innocent lives that you reach out and touch with you very BIG warm heart! We need more Viktors, like you, in this crazy world we live in!
  I only wish I could be a part of this amazing journey you travel!
  Bless you~you are a God~send!
  XO

 63. Francisco Farias says:

  so, who is the vet ? and where is the clinic ?

 64. Viktor,

  You’re my hero! You’re the voice of these precious angels that cannot speak for themselves. You’ve inspired me to do more and help this global problem of animal neglect/abuse, etc.

  Paws up to you!

  Sincerely,

  JORGE – Human
  CANE – Chocolate Lab
  LUNA – Black Lab
  LEYLA – Yellow Lab
  PABLO – Black Lab mix
  COOPER – Golden Retriever

  ALL MY DOGS RESCUED ME!

 65. Miko Sargent Fukuda says:

  Iam an animal person my home is like a menagerie, cats learn to live with dogs,not bought any one of them, all are very much loved my life theyare, I often prefer them to people since they are honest and give such beautiful love, rescues I have many will write stories of all I can remember, if councils had any brains , there wouldn,t be a limit on how many as long as they are looked after, kill shelters would be closed,driving licence no,s added to animal registrations , for easier follow ;up if must! vet fees lessend so animals have a better chance and the breeding stops, yes I love them and I truly congratulate you for your work, but it never ends, we would need you in VIctoria Australia very much too, take care m,you are inspiring anyone to do likwise if poss.!

 66. Linda Somers says:

  I came across a person who is trying to slander you. I am very upset with her and did have some things to say to her that wasn’t the nicest thing. She is Cookie Crossposter. She is trying to call LAG a fake and she is saying that you torture animals. I am so mad at her. I wanted to let you know because she has some cronies who are following her. I had a few nasty things to say to her. She is trying to tell everyone that the chocolate colored dog, Charlie, I believe thats his name, is a fake and it is photo-shopped. She is a mean nasty person and I wanted to let you know. I know you are not a fake and I love all the great things you do. If i can do anything to help get rid of this nasty Cookie Crossposter, please let me know. Sincerely, Lin Somers

 67. Viktor Larkhill says:

  Dear Linda,
  would you mind sending me a screenshot of the conversation to viktor@myletsadopt.com we will handle it to legal.
  Many many thanks, thank you for being there for us. I’m going to send you a personal friendship request from my personal account, Ivan Jimenez.
  Thank you for everything.

 68. Renate Groth says:

  Hello…I have been living in Republic of Georgia for 2 years which has a big population of unwanted dogs. I need to rescue one dog that I have been caring for. From Tbilisi, how can I get to London and further on, to US, and not go to/through Turkey? Route/Airline/Train/???

 69. castafiore says:

  You make me always cry when i see your rescues, thank you in the name of all these animals you saving, i saw the one from freedom and i LOVED your comment about the mo****f***** <3

 70. Julia Milley says:

  Sadly there are always going to be the doubters and the slanderers out there. Ignore the ignorant and keep up your wonder work Ivan xox the animals need you.

 71. Tami Leek says:

  Viktor (Ivan): For those of us who know you for all the wonderful work you do for animals all over the world no explanation of who you are is necessary. Your actions speak for themselves. And as for all those nasty jealous (and yes, I mean jealous) people who post those nasty comments and lies about you, they could not hold a candle to you and Let’s Adopt. I watch your videos as you keep us up to date on whatever lucky furbaby is in your possession and I hear in your voice when you speak to them, how gently you caress them, how you care. I have yet to see anything to that degree from any of the nay sayers. Don’t be discourage by the ugliness and hate of those people. You are one of the most determined and compassionate people I have ever had the chance of knowing. I have deep respect and admiration for all you do, not just in Turkey, but around the world. God Bless You and your family.

 72. Viktor Larkhill says:

  MAny thanks Tamy :-).. thank you..
  You will never see anything from any naysayer.. because they are just that.. naysayers -)

 73. Annie Hall says:

  Hi Viktor,
  You are just amazing for what you do, you are doing God’s work here on earth. I have a little poodle, got her when she was 6 weeks old, so tiny, and the people had abused her, I would lift up my hand to pet her and she would cringe, expecting to be hit, she was wary of me. How could anyone be cruel to a 6 week old puppy, or to be cruel to any animal, dog or cat at any age
  God bless.
  Annie.

 74. joanna says:

  well i think I’ve been following LAG for about a year already and it’s the 1st time I’ve read your site info ! I thought you were a vet ! You have amazing surgeon/vets and you are a business man which is how you hold everything together . I am even more admiring of all you do after reading all of it .
  Only wish you could somehow clone yourself so there could be you in every country , but hopefully your example will little by little inspire others to start up similar things . To me it was wonderful to discover someone who considers that animals have the same value as humans and I’m grateful for that as feel less isolated

 75. rebecca ryan says:

  viktor is this the only way we can follow you are you on facebook at all you are perhaps too busy how can i follow your life pleae

 76. Anonymous says:

  this is about Leo. I will take him if you cannot find a single home for him. I am in Canada. Lethbridge, Alberta. I have 3 of my own little babies here with me now. The oldest is going to be 11 in May. Napalm will be 8 in May. And my newest little one is Meowlyng, Who will be 1 in April. I have a love for almost all animals I come across. And cannot stand the idea of no love for them. I have more than enough.

 77. valerie says:

  Don’t stop walking V… l’Amour est contagieux.

 78. Viktor Larkhill says:

  Won´t stop anytime soon…

 79. jude mignacca says:

  What your name is doesn’t matter…God knows it, and He speaks your name to His Father. You are blessed among men, because you see suffering and cannot turn away. God is walking with you all the days of your life, as you traverse the warrior’s path, protecting His most innocent creations. I am honored to know of you. God bless you, Viktor/Ivan.

 80. Viktor Larkhill says:

  Thank you Jude… thank you

 81. gloria taylor says:

  VIKTOR,,I have heard of you for years..Your are a Great Guy….Thank you so much for what you do………x

 82. Viktor Larkhill says:

  Thank you Gloria… after all these years still around.. :-)

 83. Cori Gale says:

  I just found you when looking at themes for firefox. I have always loved animals and they have always been a part of my life. When I was a baby my parents had a tabby cat named Homer. Homer was with me everywhere, and slept in my crib with me. I feel I communicate with animals better then people. I suffer from severe depression and anxiety, borderline personality disorder, and bipolar. I need the companionship of animals, I can always trust them – sometimes not so much with humans. I want to do more for all animals, but my empathy is so strong even seeing a commercial for the ASPCA I break down crying. I’m sometimes afraid I’ll be so overwhelmed with emotions at any shelter that I’ll be incapacitated to function or help. When I see an animal in need, in pain, or just lonely, it literally breaks my heart into thousands of pieces. It is awesome to know you and your group are out there for the animals. The U.S. has only just created laws making animal abuse a felony with jail time – and not even in all of the states. Once someone told me that animals don’t feel pain so anything can be done to them. WHAT?! After explaining scientifically that all living things have nerves that feel pain, that’s how species survive. Then it’s the “humans are better, more important than all other animals” – again scientifically all animals are related. Besides I wouldn’t want to be in a world with no other animals. That would be a horribly boring existence. I try to do what I can giving money to humane societies, etc. I’m poor as can be but if I have five bucks it goes to help animals. I would love to continue to hear about your mission in Turkey, and if I can do anything to help please let me know. It has made me smile knowing a caring person like yourself is overseas and giving themselves to help and rescue animals.

  Thank you!

  Cori Gale

 84. Karin says:

  Viktor (Ivan), Thank You for living out your passion for animals, and for giving of your heart and soul to save innocent animals who have endured more than anybody, animal or human, should ever have to endure. Your dedication to and passion for them are a true inspiration for the world.

  I truly admire you and for giving so much of yourself. I also admire your strength to never falter in your mission, even when there are people who are trying to tear you down. By not allowing them to win you are showing us that goodness and love can, indeed, prevail in the midst of darkness.

  Thank you for being an angel on earth, even when your heart is breaking and when it would be so much easier to look away from the tremendous suffering of all these deserving precious animals. Most of all, Thank You for always remaining true to yourself and for never, ever giving up on those less fortunate.

  Never forget that your admirers are far more prominent in number, and in heart than those who try to destroy you. We love you. <3

  May God bless you richly always.

  – Karin

 85. Viktor Larkhill says:

  Many thanks Karin… thank you .. .thank you..
  I know you are there for us, and it means the world.
  Ivan

 86. Sheri says:

  We need more people like you. God Bless you in all you do!

 87. Debbie Richmond says:

  You are a wonderful person and a great inspiration. You should make a documentary or even better, an autobiography. I have the same feeling that you do about animals. I`d like to shake your hand one day. You are a true hero in my book. Keep up the good work. Thanks for caring and saving all the animals that you have…thank you!

 88. Ramona says:

  Viktor, you are a god-send. There are not enough words to describe you and your work. I too, love all animals, all of them. I believe we all have souls and none are any better or higher than the other. Each and every one is deserving of life and compassion. Some may say you are crazy for rescuing one lone sick cat (Diego) halfway across the globe. Not me, I say you are that cats savior and my hero! Every single one, no matter the consequences are worth it, every one! I am proud to have shared your page on our page, The Dollar Club – helping animals $1.00 at a time. We ALL work for the same things!!!! Thank you a million times over for what you do. You are truly loved.

 89. Kristina says:

  If you ever find yourself on the East coast of the United States? Please get in touch with me.I would be so honored to meet you and share thoughts with you.Thank you,and know that you are a special being.

 90. nevenka smith says:

  What I have seen and read about you Ivan, aka Viktor, I feel that St. Frances of Asisis has come back hearing the cries of the animals that are in so much pain, I too am an animal lover, I have 7 cats and 3 dogs, at one point I had 40 Gerbals,I kept all of them till the very last one died of natural causes, I was asked if I wanted to ” get rid ” of any, this person that asked wanted to feed them to his snake, as much as I have no animosity towards snakes, they have a right to live, I couldn’t do it, I had seen them born and they would live out their last days with me and so they did. I now have to look after the animals I have and my 85 year old mother that has dementia, it’s hard and money is an issue to look after all these animals,but, I try because I love them and they too will stay with me till they die. I have loved them since I was a child, I once found a rat in an alley way I think I was about 10, I picked him up without thinking, as I was patting him he just sat calmly in my arms looking at me,until a harsh hand pulled me back and he jumped and ran away, my mother scolded me and washed my hands and arms in bleach, it was probably the only kindness in that poor rats life it ever felt. I know now it could have bitten me, but somehow he new that I wouldn’t hurt him.

 91. Sehnaz says:

  Dear Ivan,

  I respect and thank you for all the great work you have been doing.
  I have upcoming flight from NewYork to Turkey – Bodrum in two months.
  I have read and done extensive research on pet flight policies and feedback. I have a large size 80 pound white shepard baby girl whom is
  My dearest… She is only 3 . Even i have have already Turkish Airline flight ticket …so far they were my favorite but i cant see and find any recent feedback on THY pet transpotation …would you please help me where
  Can i get recent THY pet reviews. As an turkish – American citizen who has
  Been flying always with THY now can not sleep till this is over.
  How can i reach you? Is it possibel to get your email please?
  With my deepest and warmest regards,

  PS I have been managing a smalll company which provides personal service to VIP people all over the world almost for fifteen years like a discreat concierge service.
  This was never problem because our client usually fly with their own jet, while their pets sleeping next to them. But it is nightmare for me . Until iI I see my dog is is okay and happy.
  Reallylooking forward to hear from you.
  My personal email is sehnazozden@yahoo.com
  PPS: i know Lutfansa is number one . But i still want to listen good recent
  Reviews about THY if there are any.

  Sehnaz Ozden

 92. Sehnaz says:

  Dear ivan,
  I just saw under contact your email address. So, i will also send an email.

  You are really God- send. There is no words to say how thankful i am as
  Animal lover.

  Warmest regards,
  Sehnaz

 93. Viktor Larkhill says:

  Hi Sehnaz.. drop me a quick email to viktor@myletsadopt.com
  Honestly, once the animal is on board he is fine, our biggest issue is always at checkin.. but being that one dog and having his ticket confirmed I would say don´t worry, it will be fine…

 94. Vanesa says:

  Wonderful work

 95. jude mignacca says:

  God bless you and watch over you Viktor…to God, names don’t matter. You have answered the Call to Mercy for those who need you most. I do not want to imagine a world without people like you.

 96. John Arnaud says:

  Bless you, Victor.

 97. I’ve only followed you for about a year, but it didn’t take me long to figure out, that you are a good man with diverse interests.
  Some times it looks like you take on the world………when no one else would. You help those who would otherwise be discarded as impaired beyond repair or useless.
  EVERY LIFE MATTERS………and seems to be your motto as well.
  I too have read the negative posts about you. I wish these organizations would put this energy to good use and help instead of hinder.
  I have researched some of their claims, and nothing can be substanciated.
  I hope to start my own animal rescue here in Phoenix to save who I can, and feel good that I’m trying to make a difference. Bless you <3

 98. Viktor Larkhill says:

  Many thanks for your kind words Anita… thank you.
  The thing is, no organisation ever said anything bad about us, those are not organisations, those are small groups of bitter and disenfranchised people trying to find someone to accept them for what they are. Not much really..

 99. Sherry Dillane says:

  I have been following you for the last four years, I heard all the rumors and never believed any single one if them. I read your stories, I saw what “Let’s Adopt! Global did and has done! I commend you and everyone that has save or has tried to save these precious FURbabies..I can recall several stories over the years that have brought me to to my knees in tears, and hearing your videos in some I know they did you too. Again, Bless you for the work that you and everyone does to try to make a better life for these wonderful animals…You are here for a reason!! To make a better world for them, to send a message!!

 100. Viktor Larkhill says:

  Many thanks Sherry…
  Social media is amazing, but in the same way it provides us with a way to reach out and build a rescue community it also gave a bunch of idiots a microphone.
  And what happens when you give a bunch of idiots a microphone? They have a party, and it´s the kind of party you don´t want to go to because you are going to end up with poop all over your head.
  And that´s what happened here… :-)
  Many thanks for being there and believing in us.
  Love
  Viktor

 101. Cari Francis says:

  I truly believe you & Eldad Hagar are soul brothers. You should both get in touch so you could share hints & tips.

 102. liza araniego says:

  Hi!good day!could you have a my cat ..who have been the same as baby Bambino situation..just possible help my cat been thought its far ..but any way thank you for shared your talent to animals who are really in need God bless the heart!just wander your not a veterinarian but do everything to cure animals it a cool!

 103. Syndi Allgood says:

  I don’t trust anyone who would use rape and descriptions of rape to manipulate potential donors.

 104. Maria Francisca says:

  Viktor (o Iván), me parece maravilloso lo que haces. Estoy impresionada. Llegué acá por el canal de youtube, era el video de un gatito al que le colgaba una pata delantera, tenía el hueso pelado. Quisiera saber qué pasó con el gato, si sigue vivo y si pudieron salvarlo. Abrazos desde Chile!

 105. suze winn says:

  All I know is that God has sent a very special Angel to take over when he cannot manage in some areas! That Angel would be you,
  Vicktor. Know that all of this has been documented in Heaven. It will not be forgotten. You will have a special place with all those that you have saved. God Bless you in all that you do, and all those that you save! Travel safe my friend and keep helping those
  wonderful souls who do not have a voice in this world!

 106. Viktor Larkhill says:

  Many thanks Suze… I don´t need any kind of recognition in heaven, I would just be very happy if we managed to pull together a community large enough to achieve bigger and better things here on earth.
  Love
  Viktor

 107. Jenny Cutforth says:

  I have been reading many comments here but its getting so late almost 2am….I have followed you around daily for over 2 years Viktor, I have to call you that as Ivan to me is not you ha ha, hope that doesn’t sound strange, but that’s all I have ever called you sorry ….I have followed every story just about that you have posted & I can’t thank you enough, not that I don’t do practically every day…When I see these poor animals that you rescue & then when they have been fixed up, to see the end product its just mind blowing, I can’t thank you enough being the biggest animal lover on the planet, all you do brings tears of sadness when you find them & tears of joy when you have fixed them….I hope that you will never give up, cos I know from reading comments here & how I feel we will never give up on you, with either donations where possible or comments to keep you all going …. Thank you Thank you again Viktor & the team for all you do…Jenny :-)) <3 <3

 108. Viktor Larkhill says:

  Dear Jenny… thank you for your beautiful words…
  From the heart. Thank you.
  Ivan

 109. Margo says:

  I just want to thank u for all u do for the animals..I hate to see any animal neglected ,abused an etc.. Im a animal lover..Again thank u for all u do..There needs to be more people out there like u .. I applaud u Viktor.. :)

 110. Lorraine Winson says:

  What moves me? You do Viktor – along with all the triumphs you have with the animals. Please keep it up.

 111. Viktor Larkhill says:

  Thank you Lorraine… we´ll try…
  xxxx

 112. Sharon says:

  I’m quite sure this is going to outrage your ‘followers’, but quite frankly, I do not care because this is what I’ve seen and felt. And now that I have found out your name is not even Viktor, prompts me to write this comment. I am a true animal advocate who rescues kittens and cats. I have them FULLY vetted, spayed and neutered at my own expense.

  Ivan or Viktor, whatever your name is, I just UNSUBSCRIBED from your so-called rescue operation. I’ve had my suspicions about you and Let’s Adopt even though I’ve donated to Let’s Adopt in the past as well as just this month. However, after the ordeal with the poor, precious kitty named Candy, among others, I had enough! Candy died, as have too many other kittens and cats under your care! When I watched the video of people working on the precious cat named Candy, I was sickened. I wondered WHY in God’s name would anyone put an animal through the rigorous, invasive procedures poor Candy was subjected to. Candy was clearly beyond help; she was suffering and in horrific pain and should have been euthanized. It was clear from the video that Candy was within seconds of death. Those people were doing nothing for her but (for the cameras) roughly cleaning the holes riddled in her poor little head. I saw a needle taped to her front arm, but it did not seem to be attached to anything…no fluid bags, no antibiotics were being administered. Basically, those people were working on a dead kitty named Candy. That video truly opened my eyes! Also, in the ‘Candy’ video, I saw state-of-the-art equipment! Where did the funds for that type of expensive equipment come from? Certainly not donations. If you can afford that type of expensive equipment, then why do you ask for donations? Those of us here in the States have no way of knowing if you, Ivan/Viktor, are scamming us from Turkey by playing on our sympathy and compassion by placing horrific photos of kittens and cats on your Let’s Adopt site in order to fund your love for travel, photography and the like. There are MILLIONS of precious kittens and cats and other animals here in America that desperately need rescuing and veterinarian help and this is where my American dollars will be donated. I am stunned and bewildered as to why you have kept us in the dark about your REAL name! That alone is cause for suspicion! Perhaps your devout followers should rethink their commitment and trust in a guy from Turkey who goes by a fake name, but has the audacity to plead for donations to ‘help save’ an animal by using photos of kittens with their eyes bulging out, their legs and paws mauled and falling off and, of course, ‘Candy’ who had absolutely no chance of survival, yet you made a spectacle of her by using photos and video to get donations. I noticed a comment from a Francisco Farias that asked “so, who is the vet ? and where is the clinic ?”. I did not see a response.

 113. Arion Cusack says:

  Viktor, in other words, you are an ANGEL x 100, in the eyes of these precious, 4 legged souls, and to me, too!
  Thank you for giving your life to beings’ that will be forever indebted to you…..(:

 114. Viktor Larkhill says:

  Dear Sharon…
  Please allow me to answer, briefly and to the point.
  1. The issue of my name is explained in the very same post you have just read. It´s been there for the last six years. In plain sight. You just had to read it.
  2. The expensive equipment you see in our videos doesn´t belong to us. It´s the equipment of the veterinary hospital. They give us a bill and we pay our bills.. just like you would do in America.
  3. Let´s Adopt! started in Turkey but operates internationally. I currently reside in Spain, Europe (but you knew that).
  The rest I´m sorry, but it´s too dumb for me to elaborate on. Truly dumb.

 115. Anonymous says:

  Hi Viktor! Just read about Axel today and made a small donation toward his ticket home. I too rescue animals and have done so for the last forty years of my life (since I was a kid). I love reading about people like you because there are so many bad ones out there that suck all the spirit out of me. Keep up the great work and know that many of us are silently behind you. Much love and appreciation to you and yours. Lisa A. NY, USA

 116. There is a group that will pay for a dogs flight to the United States from wherever. I’m thinking and Axles Case. The group is:
  https://www.facebook.com/groups/312802045523373/
  “Animal Guardians Global”
  I cannot find a place to contact directly in reference to Axle.

  Thanks and have a blessed day
  Betty Uriegas

 117. Anonymous says:

  Hi Ivan – how very interesting it is to read the posts from those who feel they can criticise and make fun. The world is seen through each of our filters. I wonder what happened to each of these people to make them misread what this post is about. It never fails to amaze me about people’s lack of common sense, apart from anything else.

  Ivan gets asked most days who he is. He is damned when he doesn’t and damned when he does.

  What would you critics do instead then?

  Koray – you sound like a complete fool.

  Ira – so quick to criticise. Why? Can you you do this better? If you can then DO IT rather than spending time criticising others’ work.

  No wonder Ivan’s temper shows at times. Mine would show much more!!!

  Either support or f*** off. 112,000 members of this tribe, as Ivan puts it, will probably be thinking the same thing.

  Thank you Ivan for LAG. All you guys who work for and with LAG bless you for everything you do. AND KEEP ON DOING IT. xxxx

 118. Kelly Jo says:

  Hi Ivan,

  I read your biography a and am very proud of you!!!!!!

  I wonder the cat Candy still alive. I feel bad about her having holes by her neck. I’m glad you and your partner removed the stuff out from the neck.

  About Ari, very sad, unexpectedly heart stopped. I feel bad. But what happened that his right leg break? That’s very shame on the other rescue and vet didn’t check on Ari. I’m very glad LAG saved his life. But sadly ARI went to Rainbow Bridge. :(

  When I use computer, can I have the photo of your animals? Because I’m doing the book to honor the animals.

  I wish you the best to save the animal’s life!! <3

 119. Trevor S says:

  Hello Viktor,

  I read your blog post just now and have followed your organization on Facebook for some time now. I must say I can relate to your constant struggle against those who don’t care. I am glad to know your organization keeps up the good work. Don’t stop doing what you do. It is very important work.

 120. Viktor Larkhill says:

  Many thanks Trevor.. I promise you we won´t…

 121. Angela says:

  You are wonderful, thank you for all you do and I wish there were more of you to help these poor animals.

 122. He does work hard. Many times it’s a thankless job. Not that he needs thanks, but kind words energize the soul and help keep us going.

 123. Constance Cluset says:

  I’ve been in Turkey several times and the fate of animals is, as in every part of the world, sad. Here in France we don’t see it because it’s hidden (slaughterhouse, breeding companies, laboratories etc…) but it’s rare to see dogs or cats living in the streets. Everywhere, peopel are abusing animals. As I’m growing older, I definitively know that I will fight for animals until my death. For me this is just normal. For that reason, I admire and support people like you because you really make the difference for those poor souls. Thank you so much for you work, this is important and great. Constance

 124. Csaba says:

  Hi Viktor, I could write a lot about what you do for the animals – like everyone dows here on this blog. instead: I donated $200. Thank you.

 125. Csaba says:

  Hi Viktor, I could write a lot about what you do for the animals – like everyone does here on this blog. instead: I donated $200. Thank you.

 126. Viktor Larkhill says:

  Many many thanks for your help… Can´t tell you how much it´s appreciated…
  Thank you for starting the years with us…

 127. Fran Davies says:

  Hi Viktor, I just want to say thank you so much for what you do. It takes an incredible love for animals to make a person change their life and home. I donate what I can, when I can. I hope that many people do the same as to give a small amount that you wouldn’t miss Ames it much easier to donate. I follow your facebook page and see the great work you do. I am not religious, but, God bless you, Life bless you, Bless you…

  They say it is better to give than to receive, in your case the rewards must come a hundred fold. Thank you, again.

 128. Linda says:

  Hello Viktor what a lovely, selfless & beautiful human being you are. I can’t understand some of the nasty negative responses you receive.
  The world would be a much better place if there were more humans like yourself.
  I am housebound with MS but I have found a purpose in life and that’s to sign petitions to governments around the world especially China/Asia to help animals who are treated appallingly. I won’t go into details as its too distressing but you will understand what I am referring to.
  I try to donate as much as I can to help all animals in need, I hope my little donation will be beneficial to assist Larry the little cat get well. I also hope that he finds a loving home.
  Big hug to you Viktor ❤️ Warm regards Linda from Scotland x

 129. Viktor Larkhill says:

  Many thanks for your help Linda… it is specially appreciated considering the complicated circumstances.
  Love.. Viktor.

 130. Jean says:

  Hi Viktor,
  My name is Jean and I love what you do for animals. I donate when I can and just donated to Magnus. I hope he is able to be helped. I cannot believe the inhumanity of people, sometimes it is too much to bear. I wish you the best of luck in your work with animals and if I ever win a lottery, your group will definitely benefit!!!!
  Rock on.

 131. Viktor Larkhill says:

  Many thanks Jean!

 132. Suzanne Rosenorn says:

  Victor is my idea of what a TRUE hero is. An inspiration to all! Never stop.

 133. Tracy Gavin says:

  There are a couple rescues in Europe that need help desperately. One is in Serbia and one in Romania. Not very many people help these women. Is there anyway you may be able to help in some way? I have no idea what you could do but it is worth asking about, I cry every night as I help post pleas for help.

 134. Bryan Craig says:

  We would like to know more about you medical team and caregivers as the need the spotlight to. You work as a great team and we should all know a little background on your incredible team and what led them to you.

  I am a continual contributor so continue the great work . May good Karma always help you in saving Gods animals. And I have always thought of starting a similar organization in Canada. But I struggling with cancer have all but killed my dream. I love animals and continue to contribute in their welfare around my neighborhood as much as my health can allow.

  So lets see more about your GREAT TEAM that you have. They deserve a little place in the spotlight.

  Thank you
  Bryan Craig

 135. Victoria says:

  What happened to Monkey used to follow him all the time, then never heard anything else on FB or anywhere about you and Monkey, and today I found this again. Would love to know how Monkey if doing, he had a brother too if I am right?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


− two = 7

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>